Vygenerovaný alt tag

Žitný kváskový chléb

ikona lívancůNáročnost: střední

Na žitný kváskový chléb se už chystám poměrně dlouho, ale pokaždé mě odradila ta práce s žitnou moukou. Myslela jsem si že to bude dost složité a náročné a že to určitě nezvládnu. Ale jednoho dne jsem se odhodlala, že to zkusím a po pár pokusech jsem zjistila opak je pravdou. S kvádrovým žitným chlebem je méně práce, než s jakýmkoli jiným kvádrovým chlebem. Akorát si to musíte časově naplánovat.

Na rozkvas

  • 2 lžíce žitného kvásku

  • 200ml vody

  • 200g žitné mouky

  •  

Na těsto

  • 350ml vody

  • 400g žitné mouky

  • 150g směsi semínek (slunečnicová, dýňová, sezamová a lněná)

  • lžička soli

Do mísy dáme žitný kvásek, přilijeme vodu, přisypeme mouku, lžící vše zamícháme, mísu přikryjeme a na lince necháme stát zhruba 10-12 hodin. 

Z hotového rozkvas odebereme lžíci kvásku na příště. K zbytku přilijeme vodu a lžící rozmícháme. Poté přidáme zbytek surovin a v robotu, nebo lžící směs zpracujeme v těsto. 

U této žitné cihličky musíte počítat, že si ruce trochu zašpiníte, jelikož vám těsto bude svou konzistencí připomínat hromadu bláta.

Formu na chléb vymažte olejem a vsypte semínky, pokud možno, tak i po stranách. 

Pracovní desku potřete olejem a ruce též namočte do oleje. Těsto dejte na olejový vál a rukama se pokuste vytvarovat válec o velikosti vaší formy. Poté ho dejte do formy, nahoře ho rukama lehce uhlaďte a posypte semínky. Formu s těstem přikryjte a nechte kynout na lince 5 hodin. 

Troubu předehřejeme na 230 stupňů, spodní horní ohřev. Nakynuté těsto ve formě dáme do předehřáté trouby na 230 stupňů a pečeme 10 minut. Poté teplotu snížíme na 200 stupňů a pečeme dalších 40 minut. 

Upečený chléb vyndáme z trouby a poté i opatrně z formy a dáme ho ještě do trouby dopéct na 10 minut.

Upečený chléb necháme úplně vychladit a zpravidla žitný chléb by se měl krájet až 4-5 hodin po upečení.

Je skvělý na snídani a svačiny. 

1/17/2020, 12:00:00 AM
Copyright © 2020 Inna Valoušková & Smoothweb.cz