Vygenerovaný alt tag

Mátový sirup

Jednou z bylinek, která hojně roste všude po mé zahrádce je máta. Mátu mám moc ráda a hodně ji používám ve své kuchyni, dělám z ní mátový čaj, mojito, používám jí do salátu, na mátovou omáčku k jehněčímu, je výborná mátová zmrzlina, nebo se skvělé hodí i na sladké dezerty.

Máta je bylinka a tím pádem má lečivé účinky. Listy máty obsahují silici s hlavními složkami mentolem a menthonem. Tyto látky mají skvělé účinky na činnost trávicího ústroje, působí protizánětlivě, inhalace máty pomáhá při zánětech dýchacích cest. Mentol vyvolává pocit chladu a znecitlivuje, proto se ztrácí nepříjemné pocity jako je třeba svědění. Máta působí proti nespavosti, stresu a bolestem hlavy.

Existují různé druhy máty, některé mají chuť jahody, ananasu, čokolady a jiné. Na pěstování tato bylina není vůbec náročna i když preferuje spíše vlhké prostředi s částečným stínem. Jednoduše řečeno jednou jí zasadíte a už se ji nezbavíte.

Dnes vám nabízím recept na mátový sirup, který se výborně hodí na domácí limonády. V kombinaci s čerstvými jahodami a plátky citrónu, tak je to skvělé osvěžení v letní dny.

Ingredience

  • 1,5 převařené vody

  • 3 hrsti máty

  • 3 citróny 

  • 0,5kg třtinového cukru

  • lžička citrónové kyseliny

Postup:

Vodu převaříme a necháme zchladit na pokojovou teplotu. Citróny důkladně umyjeme kartáčkem, pokud nepoužíváte bio citróny.

Mátu zhruba nakrajím a dám do větší mísy. Citróny rozpulím a vymačkám z nich šťávu, kterou i s vymačkanými citrony přidám k mátě, zaliju převařenou vodou a nechám přes noc louhovat. Druhý den výluh zcedíme přes plátýnko do hrnce, přidáme cukr a za stálého míchání zahříváme dokuď se cukr nerozpustí. Zahříváme maximálně na 70-75 stupňů, na závěr přidáme kyselinu citrónovou, jakmile se vše rozpustí, sirup je hotový.

Přes trychtýř přelijeme sirup do připravených lahví, uzavřeme a skladujeme, na temném a chladném místě.

5/8/2018, 12:00:00 AM