Vygenerovaný alt tag

Špaldové gnocchi z pečených brambor

Gnocchi, ňoky, v podstatě je to jedno jak jim říkají, já je prostě miluji. Sice jsem nevyrostla v Itálii, ale i u nás na Ukrajině se dělaly a říkalo se jim koule a měli jsme je jako přílohu k masu a zelí. Každý gnocchi děla podle svého a já to respektuji. Dnes nabízím vám recept na gnocchi z pečených brambor a jako bonus špaldové.

Ingredience

  • 600g pečených, oloupaných a nastrouhaných brambor (jinak 800-900g v syrovém stavu)

  • 1 žloutek

  • 160-200g špaldové mouky (podle typu brambor)

  • sůl

Postup:

Brambory omyjeme, osušíme, neloupeme. Troubu předehřejeme na 180-200 stupňů. Brambory dáme na pekáč, zlehka osolíme a dáme do trouby péct. Pečeme v troubě zhruba hodinu (pokuď píchnete do nich nožem, jsou pěkně měkké). Upečené brambory necháme trochu zchladit, poté je oloupeme a buď na struhadle nastrouháme nebo za pomocí speciálního lisu na brambory propasírujeme.

Do vychladlých propasírovaných brambor přidáme žloutek, sůl a špaldovou mouku a vše zpracujeme v těsto. Z těsta děláme dlouhé úzké válečky a za pomocí nože krajíme gnocchi. Gnocchi buď za pomocí speciální lopatky (mám na foto) nebo za pomocí vidličky, kterou obrátíme druhou stranou a ňočkem projedem po vidličce aby vzniklo vroubkování, které je důležité z jednoho důvodu: lépe se na ňok chytá omáčka.

V hrnci osolenou vodu přivedeme k varu a poté do ní hodime gnocchi, zamícháme a jakmile gnocchi vyplavou nahoru vyndaváme. Buď můžeme okamžitě promíchat třeba s rajčatovou omáčkou nebo pokuď je nepoužívám hned, tak je nechám také zchladit a poté lehce zakapu olivovým olejem a promíchám (dělám to proto že pak se nelepí).

Jinak gnocchi mám nejraději s rajčatovou omáčkou nebo smetanovou a nebo naposledy byly jako příloha ke křepelkám pečených na zelí.

2/13/2019, 12:00:00 AM