Vygenerovaný alt tag

Kváskové loupáky

Nojo loupáky, prvně jsem je ochutnala až tady v Čechách a to už je nějaký čas. A na pár let loupaky byly moji svačinou do práce: levné a dobré. Milovala jsem je...

A teď když jsem viděla loupákový boom na sociálních sítích tak jsem si vzpomněla na jejich chuť a vůni. A jelikož už nějaký čas se snažím péct kváskové pečivo a založila jsem i tuhý sladký kvásek Lievite Madre tak jsem si řekla že musím je upéct z kvasku Lievite Madre a ono to náhodou vyšlo. 

A teď když koukám jak si má dcera na nich pochutnává, tak jsem šťastná...

Ingredience

  • 150g rozkvasu z Lievite Madre

  • 400g hladké mouky

  • 220ml plnotučného mléka 

  • 100g cukru 

  • lžička soli

  • 70g sádla

  • 1 vejce

  • 1 vajíčko na potření

  • mák na posypání

Postup: 

Jako u každého kváskového pečiva i u toho musím na začátku udělát rozkvas. Odvážím 100g tuhého kvásku LM (Lievite Madre), a přidám 50g vody a kvásek ve vodě rozmíchám a přidám 100g hladké mouky, vše pořádně zamíchám, vznikne tuhé těsto, které dáme do nádoby, přikryju a nechám pracovat 10-12 hodin.

Po 12 hodinách je rozkvas hotový, z rozkvasu odeberu 150g a zbytek opět dokrmím (50g vody+100g hladké pšeničné mouky) a dám do ledničky na příště. 

Do hotového rozkvasu přiliju mléko a vše pořádně rozmíchám a přidám ostatní zbylé suroviny: cukr, sůl, vajíčko, mouku a rozpuštěné vlažné sádlo a vše zpracuji v těsto (jednodušší je to v robotu, ale i rukama to zvládnete) trvá to zhruba 8 minut. 

Těsto přikryju a nechám kynout, během dvou hodin tak 2-3 přeložím. Za mě je lepší těsto nechat kynout přes noc v ledničce ale pokuď to máte naplánováno jinak, tak nechte těsto kynout v kuchyni zhruba 5 hodin.

Vykynute těsto dám na vál a rozdělím na dvě půlky. Každou půlku rozválím na placku, kterou pak nožem rozdělím na šest dílu.

Každý díl vezmu do ruky a těsto potáhnu a stočím do rohlíčku: začínám směrem od širší strany ke špičce a konce mírně zatočím. Hotové loupáky položím na plech vyložený pečícím papírem, přikryju potravinářskou fólií a nechám kynout zhruba 3 hodiny. 

Troubu předehřeju na 200 stupňů.

Po vykynutí loupáky potřu rozšlehaným vajíčkem a posypu mákem. Plech s loupáky  dám do trouby a peču 5 minut při 200 stupních, poté teplotu snížím na 180 stupňů a peču dalších 15-20 minut.

Hotové loupáky vyndám a nechám vychladit, ale to čekání vám povím je hrozné a nekonečné a pak už si jen vychutnávám. 

3/16/2019, 12:00:00 AM