Vygenerovaný alt tag

Frittata s chřestem

Frittata v naší rodině je velmi oblíbená a zároveň velice vděčný pokrm, který já mám ráda jak teplý tak i studený. Můj muž ji miluje a tak ji dost často připravuji o víkendu na snídani, kdy mám čas, někam nespěchám a nevadí mi při přípravě snídaně strávit i nějaký čas. Ale pak vidím spokojenou rodinku jak sedí u stolu a láduje se všemi těmi dobrotami a to je pro mě ta největší odměna.

Frittata je italské jídlo a základem jsou dobrá vajíčka, smetana a sýr. Pak už je to na vás jakou zeleninu do ní použijete, já ji dost často připravuji ze sezonní zeleniny, která mi roste momentálně na zahrádce či se prodává na trzích. 

Brzo z jara když začne růst podzimní špenát tak dělám ji hodně často se špenátem, slaninou a cuketou, teď je chřestová sezóna a tak samozřejmě nesmí chybět chřest ve frittatě, ale vždy konečný výsledek je skvělý.

Ingredience

  • 5 vajíček 

  • 200ml smetany na šlehaní

  • 150g zeleného chřestu

  • 100g sýra (já použila pecorino)

  • 2 uvařené brambory

  • 100g anglické slaniny

  • sůl, pepř 

  • olivový olej

  • špetka muškátového oříšků

Postup:

Slaninu pokrájím na menší kousky a přidám na rozpálenou panev, kde chvíli jí smažím na troše olivového oleje (zhruba 1 lžíce), poté přidám pokrájené na plátky uvařené brambory a spolu 1-2 minuty opékám.

Mezitím připravím zelený chřest a to tak že odkrojím dřevnáte konce a pokrájím na kousky, dlouhé 2-3cm. Pokrájený chřest přidám k bramborám a slanině, ale už neopékám.

Troubu předehřeju na 180 stupňů. 

Do mísy vyklepnu vajíčka a lehce je prošlehám a poté přiliju smetanu, dochutím solí a pepřem a špetkou muškátového oříšků a znovu vše prošlehám. Nakonec vmíchám nastrouhaný sýr. Jaký sýr použijete, to je na vás, hlavně od toho se bude lišit konečá ichuť frittaty.

Pokuď použijete výraznější zralé sýry/ovčí, kozí, samotná chuť frittaty bude výraznější a pokuď použijete mozzarelu tak budete mít velice jemnou a nijak výraznou frittatu a tak záleží na vás co preferujete nebo co máte rádi. Já v dnešním receptu použila pecorino, sýr, který mám velice ráda.

Nakonec můžete i do směsi přidat nasekané bylinky jako třeba bazalku, petrželku, kopr atd...

Hotovou směs naliju na brambory, slaninu a chřest a dam do předehřáté trouby a peču 20 minut, dokuď frittata nemá lehce zlatavou barvu. Upečenou frittatu nechám chvíli vychladit a poté krájím a podávám.

5/9/2019, 12:00:00 AM