Vygenerovaný alt tag

Čebureky

Pokaždé u mě jídlo vyvolává určité vzpomínky spojené s ním. Vzpomínka na čebureky mě vracejí do dětství, jelikož jsem vyrůstala na venkově, popravdě moc možností návštěvy nějakých restauračních zařízení nebylo, na vesnici jsme měli pár obchodů a jednou hospodu-jídelnu, do které jsem prakticky nikdy nechodila. Ale vzpomínám na jeden zážitek, při vzpomínce na něj se vždy zasměju. Vyrůstali jsme v jednom domečku s babičkou a dědou, a jednoho dne má babička mě požádala jestli já s bráchou (ten je mladší) nedošla do obchodu pro dvě lahve piva, tenkrát nám dětem to prodali, jelikož prodavačka nás znala, a my jsme mohli od cesty koupit nanuky. Nic zvláštního by na tom nebylo, kdyby se nás prodavačka a pár lidi co jsme potkali nezaptali kam jdeme a pro co a pro koho. Pro babičku to byla velká ostuda, že prý co o ni pomyslí (protože my jsme ji to samozřejmě řekli koho jsme potkali a co jsme říkali) že snad pije atd, jelikož v té době nebývalo zvykem že by ženy veřejně pily či kupovaly alkohol....i pivo) no prostě od té doby už nás babička nikdy neposílala pro pivo.

Jednou za čas mě maminka brala na výlet do města a pokaždé jsme vždy zašli do pelmeňárny na pelmeně a pak na ulici byl stánek, kde prodávali tady tyhle skvělé čebureky a na které jsem se vždy moc těšila. Do dneška si pamatuji tu výtečnou chuť a tu šťávu, která vytekla po prvním kousnutí, byl to skvělý zážitek.

Ingredience - Na těsto

 • 1 vejce

 • hrnek vody 

 • 3 hrnky hladké mouky

 • půl lžičky soli

 • 2 lžíce oleje

 • lžíce vodky

Ingredience - Na náplň

 • 400g mletého míchaného masa

 • 1 střední cibule

 • 1-2 stroužky česneku

 • 130ml kefíru

 • sůl, pepř 

 • hrst nasekané zelené petrželky

Postup:

Vodu nalijeme do hrnce, přidáme olej a sůl a přivedeme k varu. Do vroucí vody nasypeme půl hrnku mouky, odstavíme z ohně a chvilku mícháme než vznikne hustá kaše. Vzniklou směs necháme mírně zchladit a poté za pomocí mixeru či v kuchyňském robotu zapracuji vajíčko a lžíci vodky a poté postupně přisypávám mouku a zadělávám ji do těsta. Vzniklé těsto zabalim do fólie a nechám na kuchyňské lince hodinku odpočinout.

Mezitím připravíme náplň. Cibule nakrájíme nadrobno, česnek romačkáme za pomocí mačkátka na česnek. Petrželovou nať pokrájíme nadrobno. Do mletého masa přidáme nakrájenou cibuli, rozmačkaný česnek, posekanou petrželovou nať, kefír, sůl a pepř a vše pořádně promícháme.

Z těsta vyválíme tenký plat, ze kterého pak vykrajujeme kolečka v průměru 12-15cm. Na jednu půlku těsta položíme lžíci náplně,  kolečko přepulíme a za pomocí rukou spojíme. Pro jistotu vidličkou zamačkneme okraje.

Olej nalijeme do hlubší pánve či do hrnce a na středním ohni ho zahřejeme. Čebureky vkládáme do rozehřátého oleje a smažíme na středním ohni, proto aby náplň se propekla, po zhruba 3-4 minutách obrátíme  a vaříme další zhruba 2-3 minuty. Hotové čebureky vyndáme za pomocí dírované naběračky na talíř vyložený papírovou utěrkou a necháme mírně zchladit.

5/21/2019, 12:00:00 AM