Vygenerovaný alt tag

Kvásková pizza

Kvásková pizza byla pro mě další výzva. Jelikož pizza u nás je velice oblíbená a je velice vděčná, jelikož uděláte jich několik s různými naplněmi a zavděčíte se všem. No a další výzvou bylo upéct pizzu na grilu, jelikož celé leto až do podzimu grilujeme, a já mám plynový sporák a na roštu polozěnou kamennou desku, kterou jsem vyhrála jednou u nás na zábavě v tombole a od té doby si to grilování nemůžu vynachválit. Já vím že spousta lidi preferuje klasicky gril i já jsem ho měla a je skvělý ale pro mě ženskou která připravuje x jídel k obědu a ještě u toho rozpalovat gril a vše ostatní je dost náročné a tak jsem se rozhodla pro plynový, který mi usnadní práci a já nemusím lítat sem tam a naopak si to vaření užít. 

Jestli budete chtít i vy vyzkoušet udělat pizzu na grilu, musíte mít dvě věci, gril s poklopem a nějakou kamennou desku, jinak se vám ta pizza nepovede.

Ingredience - Na rozkvas

  • lžíce kvásku(já používám žitný)

  • 100g pšeničné mouky

  • 100g vody

Ingredience - Na těsto

  • rozkvas 

  • 500g pšeničné mouky

  • 300g vody

  • 1-2 lžíce oleje

  • vrchovatá lžička soli

Postup:

Vždy večer dělám rozkvas a to proto aby jsme mohli druhý den mít k obědu pizzu.

Dám do misky lžíci kvásku, přidám vodu a vše rozmíchám a poté přisypu mouku a pomocí lžíce vše pořádně zamíchám, vznikne tuhé těsto, které přikryju a nechám 10-12 hodin pracovat.

Zhruba po 12 hodinách rozkvas je hotový a mužů se pustit do přípravy těsta na pizzu.

Já těsto zadělávám v robotu, ale je to na vás jakou variantu zvolíte. Do mísy od robota nasypu mouku, přidám sůl, rukou promíchám a poté přiliju vodu, přidám kvasek a olivový olej a za pomocí robota zpracuji v těsto, hnětu v robotu zhruba 5-7 minut.

Těsto přikryju a nechám ho zhruba půl hodiny stát, poté ho přeložím, ruce namočím v oleji, jde to tak snadněji. Znovu zakryju a necham stát, a po 40 minutách těsto znovu přeložím (dělám to tak že vytahuji kus těsta nahoru a poté ho položím do středu a dělám to tak dokola).

Těsto zakryju a nechám kynout zhruba 3 hodiny. Mám vyzkoušené i kynutí v ledničce, kde těsto jsem měla více jak 20 hodin a bylo také moc dobré.

Vykynuté těsto dám na vál a rozdělím ho na 4 části, z každé části udělám bochánek, které přikryju a zhruba půl hodiny nechám stát na lince. A pak za pomocí rukou vytahuji těsto do požadované formy.

Nejlepší je na těsto na pizzu mít speciální lopatu, já ji nemám a místo toho používám tenkou kovovou podložku, kterou hodně pomoučím, ale myslím že půjde dobře i z pečícího papíru, který také pomoučíte a poté na něj přenesete pizzu a z něj také krásně půjde ta pizza na kámen.

A na náplň jako základ používám rajčatovou pasatu, na každou pizzu 2-3 lžíce , rozetřu a poté dam kousky natrhané mozzarelly a zakapu olivovým olejem. Dam na gril a zhruba za 5 minut pizza hotová. Nakonec nazdobím bazalkou.

Další oblíbená varianta je základ pasata, poté pokrájená na kolečka červená cibule, tuňak z plechovky a černé olivy.

A pak pizza co dům dál, základ pasata a pak šunka, houby, slanina, nakládané artyčoky, hermelín atd... fantazii se meze nekladou.

6/16/2019, 12:00:00 AM