Vygenerovaný alt tag

Cuketová jikra

Zahrada se jako každý rok během pár týdnů přeměnila v džungli, letos mi poprvé narostly obrovské slunečnice ze kterých mám velkou radost, jenže jak pomalu odkvétají tak naklánějí své těžké hlavičky do cesty a tak pokaždé když se prochazím po zahradě, musím dávat pozor aby náhodou do nějaké nenarazila.

Nevím čím to je ale na mé zahradě každý rok se vysemenil spousta kytek, dokonce se mi tam objevily mladé rostlinky stromu jako třeba javor či topol a já jako správná zahradnice ponechávám všechno, jelikož je mi to líto vytrhnout a pak se divím proč mám takový prales, přitom každý rok si říkám že letos to bude jiné ale zatím to mi nějak nevychází...

Sice je pravda že každý rok na zahradě je jiný co se týká ohledně úrody, ale cukety a patizony musím říct že jsou jedny z mála zeleniny které se téměř každý rok chlubí svojí hojností, a já jako opatrný zahrádkář vždy nasadím toho více, co kdyby letos to nevyšlo. Jenže ono opět vyšlo a tak mám mraky cuket, které nestačím zpracovávat a tak z těch malých křupavých skvělých cuketek jsou najednou obrovská monstra, která končí u slepiček.

Ale i při tom množství velkou část cukety dokážu zpracovat a tak přichází na řadu zavařovaní. Dnešní recept mám vyzkoušený a vím že v garáži nebude stát věčnost.., takhle zpracované cukety jsou skvělé jen tak na čerstvé pečivo či jako příloha.

Ingredience

  • 1,5kg cuket

  • 1kg rajčat

  • 0,5kg cibule

  • 0,5kg mrkve

  • lžíce rajčatového protlaku

  • 2-3 stroužky česneku

  • lžíce soli

  • 2 lžíce cukru

  • lžíce octa

Postup:

Nejvíce práce na tom to receptu zaberou samotné přípravy, pak už je to hračka. 

To znamená že veškerou zeleninu na začátku omyjeme a osušíme, poté rajčata spaříme vroucí vodou (nožem na rajčatech uděláme křížek), necháme 2-3 minuty stát a poté oloupeme a pokrájíme na menší kousky.

Mrkve oloupeme a spolu s cuketou nastrouháme nahrubo buď na struhadle nebo jestli máte skvělého pomocníka jako já a to robota od Electrolux tak máte vyhráno, ten totiž tu práci udělá za vás a ušetří vám spoustu času.

Cibule a česnek oloupeme a nakrájíme najemno. A teď se můžeme pustit do práce.

Na oleji osmahneme zvlášť mrkev, cuketu, cibule, trvá to zhruba 5-7 minut. Poté vše dáme do jednoho hrnce, přidáme oloupaná a pokrajená rajčata, rajčatový protlak a na mírném ohni vaříme vše zhruba 45 minut. 

Poté přidáme česnek, sůl, cukr a ocet a vše pořádně promícháme a nandáme do sterilizovaných sklenic a zavařujeme při 80 stupních 10 minut. A máme hotovo.

8/11/2019, 12:00:00 AM