Vygenerovaný alt tag

Pečená brambora s hříbkovou omáčkou

Nedávno jsem s rodinou strávila víkend na Šumavě, byl to návrat po několika letech na který jsem se moc těšila. Před lety jsme jezdili pravidelně každé léto a pár dalších kamarádů s rodinami na jednu chalupu na Modravě a pokaždé to bylo skvělé, pamatuji si to jako dnes, všichni spali na otevřeném prostoru na půdě, měli jsme jednu sprchu na kterou už dopředu se objednávalo pořadí, chodili jsme na borůvky a houby a zdoláváli Poledník, chodili na túry a večer dlouho do noci seděli u ohně, povídali a opékali buřty. Byly to krásné časy, mezitím nám vyrostly děti a i Šumava se nám trochu změnila. A ten návrat po letech byla srdeční záležitost a vzpomínky.

Nicméně Šumava navždy zůstane kouzelným místem s krásnou přírodou, která kvůli kůrovci sice se mění ale i tak je čarovná. 

I tentokrat jsme udělali jsme pěší túru Modrava-Březník-Pramen Vltavy-Kvilda, bylo to náročnější ale krásné. No a další den zase na Prášilské jezero, opět krásná procházka nádhernou krajinou.

A samozřejmě cestou jsme sbírali houby, jedli borůvky a brusinky, prostě skvělý víkend aby člověk pěkne pročistil hlavu a odpočinul od každodenních starostí.

A jelikož jsem dovezla domů koš hub, tak hned mi bylo jasno že z toho uvařím nějaké dobroty, a dnes je tady jeden snadný recept.

Ingredience

  • 0,5kg hříbků

  • 4-6 středních brambor

  • 50ml sladkého dezertního vína typu Marsala

  • 300ml silného hovězího nebo kuřecího vývaru 

  • 200ml smetany na šlehání 

  • tymián, petrželková nať

  • sůl, pepř 

  • rostlinný olej

Postup:

Omýte a osušené brambory dáme do zapékací mísy, posypeme solí, zakapeme olejem a dáme do předehřáté trouby na 180 stupnů péct zhruba hodinu.

Mezitím očištěné houby pokrájíme na kousky. Rozpálíme pánev a na oleji osmahneme houby do zlatavé barvy, osolíme a přilijeme víno a flambujeme (pokuď nemáte plynový sporák jako já, stačí podpallit špejle a dat do pánve, chvilku to vypadá strašidelně, ale nebojte za chvilku alkohol výboří a plamen zmizí).

Poté přilileme vyvar, přidáme větývku čerstvého tymiánu a vaříme zhruba 5 minut, poté přilijeme smetanu a opět chvilku vaříme dokuď omáčka trochu nezhoustne a nakonec dochutíme čerstvým mletým pepřem a přidáme nasekanou petrželku.

9/7/2019, 12:00:00 AM