Léto je tady...

June 21, 2016

Začátek léta je pro mně především ve znamení jahod a sklizně. Na mé zahrádce všechno pěkně roste, kvete a něco i dozrává. Ale především mi začínají první sklizně kedluben, hráškových lusků, mladých brambor a hlavně mých oblíbených jahod. Jakmile vidím první červené jahody, tak vím, že léto konečně přišlo a s sebou vzalo spoustu slunce, ale hlavně práce na zahrádce. Jahody mám nejradši čerstvé, ale ráda je používám na pečení či výrobu jahodového džemu. Jelikož byly jahody součástí mého nedělního menu, tak bych se s Vámi chtěla podělit o můj oblíbený sladký dezert. Recept na tento dezert je tak jednoduchý, že ho zvládne opravdu každý.

 

 

 

 

Ricottové noky s jahodou omáčkou

 

 

Na tento lahodný dezert budeme potřebovat:

 

300 gramů sýru ricotty

120 gramů polohrubé mouky

1 žloutek

2 lžíce krupicového cukru

1 špetku soli

 

Jahodová omáčka

 

Na jahodovou omáčku budeme potřebovat:

 

200 gramů čerstvých jahod

100 gamů cukru

 

Postup

 Žloutek smícháme s krupicovým cukrem a špetkou soli, přidáme sýr ricotta a nakonec přidáme polohrubou mouku. Všechno důkladně smícháme a z vytvořené hmoty tvarujeme noky. Noky vaříme v osolené vodě cca 3 minuty. Poté vyndáme a můžeme servírovat se lžicí rozpuštěného másla nebo s jahodovou omáčkou.

 

Postup na jahodovou omáčku

 

Jahody můžeme bud' rozmixovat za studena s cukrem a bílým jogurtem a nebo jahody povaříme s cukrem cca 5 až 10 minut a podáváme společně s noky.

 

 

 

Letos se mi také urodily krásné kedlubny, jím je bud’ samotné a nebo je používám do mého letního bramborového salátu. Každý rok se také těším na domácí mladé brambory, protože jejich chut’ je neporovnatelná s tím co nám nabízejí nejmenované obchodní řetězce. Mají tak křehkou konzistenci, kterou podporuje jejich jemná chut’, proto je ráda konzumuji bud’ samotné a nebo je používám do mého níže zmíněného letního bramborového salátu.

 

 

 

Letní bramborový salát

 

 

Na tento výborný salát budeme potřebovat:

1kg mladých brambor

1 kedlubna

1/4kg mladých hráškových lusků

2 mladé cibulky

petrželová nať

 

Dresing

 

1 lžíce medové hořčice

2lžíce bílého vinného octu

4lžíce olivového oleje

sůl

pepř

 

 

Postup

 

Mladé brambory uvaříme tak akorát na skus, scedíme a nakrájíme na větší kousky. Přidáme mladé hráškové lusky, nakrájenou kedlubnu na proužky, zelenou cibulku nakrájenou na jemno a nasekanou petrželovou nat'. Dresing na salát připravíme smícháním medové hořčice s vinným octem, přidáme sůl, pepř a nakonec přidáme olivový olej.

 

 

Please reload

© 2017 INNA VALOUŠKOVÁ