Podzimní dort

October 17, 2018

 

Podzim miluji, a letošní je obzvlášť vydařený. A k podzimu neodmyslitelně patří jablka, hrušky a ořechy a pěkně voňavé koření. A pokuď toto všechno milujete, tak tento recept je pro vás jako stvořený.

Tento dort jsem upekla dceře k 13 narozeninám a musím říci že je dost povedený, kombinace jablek, koření a karamelu je dokonalá a jeho příprava není nějak složitá.

 

Ingredience:

Na korpus:

4 vejce

1 hrnek cukru

2 lžíce medu

150g kysané smetany

150g másla 

3 lžíce kakaa

půl lžičky sody

2 lžičky prašku do pečiva

2 jablka

půl lžičky mleté skořice 

lžička koření do perníku

2 hrnky hladké mouky

 

Na krém:

2 vaničky mascarpone

1 kelímek smetany na šlehání 

2-3 lžíce moučkového cukru

 

Na karamel:

250ml smetany na šlehání 

220g cukru

5-6 lžic vody

 

P.S. 1 hrnek=250ml

A tento vysoký dort jsem dělala ze dvouch dávek.

 

Postup:

 

Vejce s cukrem vyšlehejte do pěny. Máslo nechte rozpustit a nechte mírně zchladit. Jablka nastrouhejte najemno. 

Do ušlehaných vajec s cukrem přidejte med, kysanou smetanu a vychladlé máslo, vše promíchejte. Mouku spolu s kakaem přesejte přes síto, zabránit tak tvoření hroudek, přidejte sodu a  prašek do pečiva a znovu vše pořádně promíchejte. Nakonec vmíchejte nastrouhaná jablka a koření.

Troubu předehřejeme na 175 stupňů. Pečící formu vymažeme máslem a dno vyložíme pečícím papírem. Těsto rozdělíme na 4 díly. Každý díl pečeme 20-25 minut. Udělejte zkoušku špejlí.

Upečené korpusy necháme úplně vychladit, popřípadné hrbolky seřízneme.

 

Mascarpone dáme do mísy a prošleháme ručním mixérem či v robotu. A poté přidáme smetanu na šlehání a moučkový cukr a šleháme dokuď nevznikne hustý krém. Pozor ať nepřešleháte, jinak se vám krém srazí. Do krému můžete přidat lžičku vanilkového extraktu. Krém nechte v ledničce vychladit.

A teď karamel: smetanu na šlehání zahřejeme ale pozor nevaříme. Do rendlíku nasypeme cukr a přidáme vodu, vše přivedeme k varu, vaříme dokuď nevznikne jantarový sirup, pozor nepřepalte, jinak vám zhořkne. Do sirupu nalijte smetanu, bude to hodně bublat a prskat, nicméně pořád míchejte metličkou, dokuď se vše nerozpustí a neudělá se karamel. Sundejte z plotny a nechte úplně zchladit.

Pokuď se necítíte na karamel, můžete koupit hotový ve skleničce, vůbec není špatný.

1/4 krému a zhruba 2 lžíce karamelu necháme stranou na zdobení stran a vrchu.

Jinak na každý plát naneseme karamel, který špachtlí rozetřeme, na karamel krém, který totéž, a pak všechny 4 pláty dáme na sebe, nebojte se pláty trochu stlačit, jestli vám krém či karamel poleze stranou vůbec nevadí. 

Pokuď máte otočný stojan, tak dejte na něj dort, pokuď ne tak dejte na obyčejný stojan a snažte se špachtlí krém nanést nahoru a rozetírat od středu do stran, co přebývá vraťte do mísy. To samé krém nanášejte po stranách, točíme dokola a rovnoměrně roztíráme. Poté všude místami naneste lžičkou karamel a špachtlí rozetřeme jak nahoře tak i po stranách. Docílíte bílo-hnědého efektu. Nahoře nazdobte ovocem.

Dort nejlépe nechte vychladit do druhého dne. 

 

 

 

 

 

Please reload

© 2017 INNA VALOUŠKOVÁ