Jablečno ořechový pletenec

January 12, 2019

Vždy jednou za čas dostanu chuť na kynuté sladké pečivo a tak dnes mám pro vás recept na tento pletenec, který má náplň z jablek, ořechů a skořice. S hrnkem dobrého čaje nebo kakaem je skvělý.

 

 

Ingredience:

 

Na těsto:

500g hladké mouky

250ml plnotučného mléka

3 žloutky

špetka soli

100g másla

80g cukru

20g čerstvého droždí

 

Na náplň:

2 střední jablka

100g másla

3 lžíce hnědého cukru

80g ořechů

2 lžičky mleté skořice

 

Postup:

 

Z droždí, 50ml mléka, lžičky cukru uděláme kvásek, a to tak že veškeré suroviny smícháme a necháme zhruba 10-15 minut kvásek pracovat. Mezitím rozpustíme máslo a necháme ho zchladit. Do větší mísy dáme přesetou mouku, špetku soli, nalijemé teplé mléko(pozor ne horké!) přidáme žloutky, cukr a zchladlé maslo a kvásek a vše zpracujeme v těsto rukama nebo za pomoci kuchyňského robotu. Mísu přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě kynout zhruba 2 hodiny, dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem.

Na náplň opět rozpustíme máslo a necháme ho zchladit, jablka oloupeme a nastouháme na hrubém struhadle. Poté v míse smícháme nastrouhaná jablka se skořicí cukrem, ořechy a máslem.

Vykynuté těsto rozválíme na tenký plat a na celý plat naneseme náplň, srolujeme a poté rozřízneme podél. Ze dvou vzniklých částí (budeme přetáčet jeden přes druhý, udělame věnec), konce pěkně spojíme. Povrch potřeme lehce našlehaným bílkem a můžeme posypat ořechy. Na plechu věnec necháme kynout zhruba 40minut. 

Mezitím troubu předehřejeme na 200 stupňů. Nakýnutý pletenec dáme do předehřáte trouby, po 5 minutách troubu ztlumíme na 180 stupňů a po dalších 15 minutách na 160 stupňů. Celkem pečeme 40-50 minut podle trouby.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Please reload

© 2017 INNA VALOUŠKOVÁ