Tvarohovo-mandlový koláč s jablky

April 29, 2019

 

Před týdnem jsem zjistila že ještě pořád máme dost jablek z loňské úrody, je pravda že některé mají už to nejlepší za sebou a tak končí u slepiček a králíčků, kteří si ještě pořád na nich pošmakují. Druhá část jablek je ještě stále dobrá na využití v kuchyni a tak mi přijde líto aby se zkazila.

No a včera, když jsem po ránu přemýšlela co bych upekla ke kávičce, vzpomněla jsem na jablíčka a tak chvilku jsem přemýšlela co s nimi. A tak na pomoc přišel můj starý dobrý sešítek s recepty, některé staré i 20 let a popravdě spoustu jich už jsem dlouho nepekla, a tady ten recept byl jeden z nich, je pravda že jsem ho malinko poupravila, ale jinak je to stará dobrá klasika.

 

 

Ingredience:

 

Na těsto:

250g tvarohu

125ml mléka

125ml oleje

2 lžíce cukru

150g mandlové mouky

150g polohrubé mouky

2 lžičky prášku do pečiva

vanilkový extrakt

 

V původním receptu místo polohrubé a mandlové mouky použito 300g hrubé mouky

 

Na náplň:

500g oloupaných a nakrájených na tenké plátky jablek

80g cukru

2 vajíčka 

125ml mléka 

mletá skořice

citronová kůra 

 

Máslo a hrubá mouka na vymazání koláčové formy.

 

Postup:

 

Začnu s přípravou těsta: Tvaroh smíchám s cukrem, přidám mléko a znovu vše promíchám, poté přiliju olej a vše promíchám. Nakonec přisypu mandlovou a polohrubou mouku s práškem do pečiva a přidám vanilkový extrakt, vše zpracuji v těsto. Jednu třetinu těsta dám stranou a zbytek rukama nebo pomocí lžíce namačkám do koláčové formy, kterou jsem předem vymazala máslem a vysypala hrubou moukou.

Na těsto naskládám plátky jablek a posypu mletou skořicí nebo skořicovým cukrem.

 

Na náplň: žloutky oddělím od bílků a vyšlehám s cukrem do pěny. Bílky ušlehám zvlášť. Do vyšlehánych žloutku přidám mléko, citronovou kůru a vše promíchám a nakonec lehce vmíchám našleháné bílky.

Směs nanesu na jablka. 

Zbytek těsta dám na vál a přidám ještě trošku mouky, aby šlo vyválet na plát, který zhruba bude velký jako koláčová forma. Z těsta nožem krájím proužky široké zhruba 1,5-2cm a pokládám na náplň.

Troubu předehřeju na 175 stupňů. Koláč dám do předehřáté trouby na 175 stupňů a peču zhruba 40 minut. Po upečení koláč vyndám z trouby nechám vychladit a posypu moučkovým cukrem.

 

 

 

 

Please reload

© 2017 INNA VALOUŠKOVÁ